Gabinet Masażu Refleksologicznego
Szczecin, Słowicza 10
 kom: 504 233 877

Historia masażu refleksologicznego

masazMasaż refleksologiczny wywodzi się z Chin. Jego historia  zaczyna się około 5000  lat p.n.e. Masaż ten polega na masowaniu punktów refleksologicznych leżących na stopach, odpowiadających za dany organ wewnętrzny. Najstarszy dowód przedstawiający stosowanie masażu refleksologicznego odkryto w Egipcie. Jest to rysunek na ścianie grobowca Sakkarze z około 2500-2300 lat p.n.e.

Za ojca terapii meridianowej  uważa się doktora Williama Fitzgeralda, który był amerykańskim konsultantem w dziedzinie laryngologii. W latach 1915-1917 w oparciu o materiały pochodzące z Chin, Japonii i Egiptu opisał przebieg kilkunastu kanałów, którymi płynie energia od głowy do stóp i dłoni. Tę energię nazywał „siłą energetyczną”. Jego naśladowcy koncentrowali się już przede wszystkim na stopach.  Około roku 1919 dr Joseph Riley udoskonalił technikę opisaną przez dr Willama Fitzgeralda i przedstawił pierwszy, szczegółowy diagram stref odruchowych na stopach.
           
Asystentką dr Riley'a była Eunice Ingham, która wniosła ogromny wkład w rozwój współczesnej refleksologii. Wydawała książki i prowadziła szkolenia. Jej uczniowie założyli w Europie wiele szkół co przyczynił się do  rozwoju refleksologii i uznania  jej za metodę leczniczą.

W Polsce w roku 2005 refleksologia została uznana  przez Sejm RP jako oficjalna profesja ( DZ.U. Nr264 z dnia 16.12.2004r.)
   

Warsztaty